KRÓLOWO POLSKI – PRZYRZEKAMY

Tegoroczne hasło najstarszej w Polsce 42 pielgrzymki rowerowej z Rzeszowa na Jasną Górę zostało zaczerpnięte z Jasnogórskich Ślubów Narodu. I pomimo upływu lat, ciągle aktualne jako zadanie do wykonania.


150 pielgrzymów na rowerach, pomimo obostrzeń związanych z epidemią w tym 40 pań ruszyło 6 sierpnia po Mszy Świętej w kościele Św. Huberta Rzeszowie – Miłocinie do Wiślicy długości 125 km. Mszy przewodniczył Ks. Bp. Senior Kazimierz Górny w koncelebrze z ks. Witoldem Pazdanem z parafii w Nowym Żmigrodzie, który jechał z nami szesnasty raz. Z ks. Pawłem Smoleniem z parafii w Ropczycach, jechał z nami siódmy raz, oraz gospodarzem ks. Józefem Muchą. Drugi etap 155 km prowadził do Jasnej Góry. Po zakwaterowaniu braliśmy udział w Apelu Jasnogórskim. Następnego dnia po Mszy Świętej i Drodze Krzyżowej zakończyliśmy pielgrzymkę. Był czas pokłonić się Królowej Polski, podziękować , ale i powierzyć Jej duży bagaż spraw naszych i osób które nas o to prosili. A szczególnie sprawy naszej Ojczyzny, Polski.


W momencie zobaczenia Klasztoru Jasnogórskiego niejednemu zakręciła się łza w oku, a nam organizatorom dodatkowo, za to że wszyscy cali i zdrowi dojechali . A to podstawa. Najstarszymi uczestnikami byli: Józef Drozd, dziarski 80 latek który jechał 32 raz. Mieczysław Długosz 79 lat, który był 15 razy i na dodatek wrócił do Rzeszowa na rowerze. Jan Trojnar 75 lat, był już 24 razy i Jan Stręczek 74 latek, był 17 razy. Najmłodszym uczestnikiem był 13 latek Adaś Szyszka z Głogowa, był po raz pierwszy. Pielgrzymi wywodzili z: Dynowa, Przysietnicy, Krościenka Wyżne, Strzyżowa, Ropczyc, Sędziszowa Małopolskiego, Sanoka, Kolbuszowej, Przeworska, Stalowej Woli, Raniżowa, Krakowa oraz Rzeszowa i okolic. Pielgrzymka jest otwarta na wszystkich uczestników, którzy chcą być razem w takiej właśnie grupie.


Początek pielgrzymkom rowerowych wziął się z podziękowania za wybór kardynała Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Dokonał tego samotnie w 1979 r mieszkaniec Słociny, obecnie dzielnica Rzeszowa Marian Celek, pracownik WSK PZL -Rzeszów i działacz zakładowej Solidarności. Obecnie członkowie Solidarności kontynuują skutecznie jego dzieło.


Patronat i trud organizacji pielgrzymek od 2005 r podjęło Podkarpackie Stowarzyszenie Turystyczno – Sportowe NSZZ Solidarność w Rzeszowie.

Komentowanie jest wyłączone.